Про стан ментального здоровʼя українців
Останнє соціологічне дослідження «Ти як?» показало, що рівень задоволеності власним психологічним станом серед українців продовжує знижуватися: якщо у 2022 році він становив 41%, то на початок 2025 року впав до 36%.
Щодо емоцій, то серед опитаних українців продовжують залишатись високими рівні втоми, напруженості, страху та роздратування. Емоції, що свідчать про психологічний стрес, такі як безсилля, розчарування та відчай, теж актуальні для українців на початку 2025 року.
Війна та пов'язані з нею виклики залишаються основним джерелом психологічного напруження. 83% опитаних відчувають високий рівень стресу, причому 78% безпосередньо пов'язують це з повномасштабним російським вторгненням. Фінансові складнощі турбують 52% населення, а соціально-політична ситуація викликає занепокоєння у 47% респондентів.
Найбільшими аспектами занепокоєння через війну залишаються безпека близьких (зростання до 74% у четвертій хвилі) та ризик для життя і можливість отримати травми (54%). Також частка респондентів, які хвилюються через втрату джерела доходу, склала 39%.
Останнім часом респонденти найчастіше відчували тривожність та напругу (58%), погіршення сну (50%), виснаженість (49%), поганий настрій (49%), емоційну нестабільність (45%) та роздратування чи злість (44%).
Разом з тим українці демонструють здатність до конструктивного подолання стресу. Замість деструктивних практик, люди обирають такі способи підтримки ментального здоров'я як спілкування з друзями чи сім’єю (36%), перегляд фільмів (35%) та прослуховування музики (30%). Зауважимо, що сидіння і Інтернеті залишається головною стратегією відволікання від стресу, її використовує 40% опитаних.
Особливо позитивною є тенденція до зменшення стигматизації психологічної допомоги. Частка тих, хто звертається до до фахівців з психічного здоровʼя за потреби, зросла з 7% у 2022 році до 17% на початок 2025 року. Водночас, запит на психологічну підтримку суттєво збільшився — з 41% до 71%.
Основними бар’єрами звернення за психологічною допомогою є впевненість у власній здатності впоратися самостійно (39%) та сприйняття проблем як недостатньо серйозних, щоб йти за допомогою до спеціалістів (36%). Інші бар’єри, такі як недовіра або сором, залишаються менш поширеними, але також помітними.
За даними ВООЗ, потреби у психосоціальній підтримці зростають, і зараз 68% українців відчувають погіршення свого ментального стану. У 2024 році понад 500 тисяч пацієнтів отримали послуги з підтримки ментального здоровʼя у лікарів первинної медичної допомоги. Це вчетверо більше порівняно з 2023 роком.
Через війну 40-50 % населення України матиме потенційно травматичний досвід і потребуватиме психологічної підтримки різного ступеня інтенсивності – дані результатів аудиту потреб населення у послугах сфери психічного здоров’я, проведеного у межах роботи над Всеукраїнською програмою ментального здоровʼя, ініційованої Оленою Зеленською.